... BARVY BORDER COLLIÍ

 

Border collie je jedním z mála plemen, které má ve standardu povolenou jakoukoli barvu, přičemž nesmí převažovat bílá.

Border collie má pár základních barev, které ve spojení s různým zředěním či přidáním pálení mohou vydat na celou paletu různých barev. Do všech barev se také přidávají bílé znaky (mohou a také nemusí, BC může být skutečně jen jednobarevná), od jen nepatrných bílých znaků např.jen na tlapkách, ale také mohou převažovat na téměř celém těle.

Základní barvy u BC:

 

Základní barvy u BC jsou rozdělovány dle pigmentu - ČERNÁ a HNĚDÁ. Dominantní barvou je černá, hnědá je tzv.recesivní, pro její "objevení se" je zapotřebí zdědit vlohu po obou rodičích. K těmto základním barvám se mohou přidávat různé další "geny", které určují výslednou barvu...

 

ČERNÁ

HNĚDÁ

 

Další barvou u BC je tzv.Australská červená, běžně označovaná jako EE-RED. Tato barva je tzv.krycí - pouze podle pigmentu barvy nosu poznáme, zda její "základní" barva je černá nebo hnědá.  Existuje tak ee-red s černým pigmentem a ee-red s hnědým pigmentem - pak se jedná základně o hnědobílého psa s barvou ee-red.

 

 

 

AUSTRALSKÁ ČERVENÁ (s černým pigmentem)

( označována jako "ee red")

AUSTRALSKÁ ČERVENÁ (s hnědým pigmentem)

( označována jako "ee red")

 

Další barvou u BC je SABLE (sobolí), která se vyznačuje tmavou maskou. Odstín srsti může být od světlounké šedé až to sytě žlutou s různou dávkou tmavosti konečků chlupů.Tato barva je také tzv.krycí - stejně jako u ee-red pouze podle pigmentu barvy nosu (víček, pysků, ...)  poznáme, zda její "základní" barva je černá nebo hnědá.
 

 

 

   

černá SABLE

hnědá SABLE

 

Další barvou u BC je SADDLE PATTERN (sedlová), která se vyznačuje typickým sedlem na zádech. Pes s tímto zbarvením vypadá jako "přespříliš" trikolorní, kdy se znaky rozšiřují přes celý obličej, na nohách až k lopatkám a kyčlím....

 

 

SADDLE PATTERNED (s černým pigmentem)

 

 

Do základních barev se mohou přimíchávat různé "doplňující" geny určující výslednou barvu:

 

Pravidelným zředěním barev (dilute) vznikají další barvy:

 

- pravidelným zředěním černé barvy vzniká barva MODRÁ

- pravidelným zředěním hnědé barvy vzniká barva LILA

- pravidelně se mohou také zředit i jiné barvy - černá SABLE se zředí do MODRÉ SABLE (modrý pigment), hnědá SABLE se zředí do LILA SABLE (lila pigment)

 - taktéž se může zředit ee-red, dle základní barvy pak vznikne modrá ee-red nebo lila ee-red (zase pouze dle pigmentu, jinak lze tyto barvy odhalit pouze na základě genetického testu, pravidelně zředěné ee-red mají však odstín barvy velmi slabý - jsou často až světle krémové)

-  pravidelně se mohou také zředit barvy jako saddle pattern

 

 

 

   

MODRÁ - pravidelné zředění černé barvy

LILA - pravidelné zředění černé barvy

 

 

 

 

no pictures

MODRÁ SABLE - pravidelné zředění sable

LILA SABLE - pravidelné zředění hnědé sable

 

 


Nepravidelným zředěním (MELÍROVÁNÍ) vznikají další barvy - vždy s označením merle:

 

- nepravidelným zředěním černé barvy vzniká barva BLUE MERLE

- nepravidelným zředěním modré barvy vzniká barva SLATE MERLE

- nepravidelným zředěním hnědé barvy vzniká barva RED MERLE

- nepravidelným zředěním lila barvy vzniká barva LILA MERLE

 

SABLE MERLE - nepravidelné zředění (melírování) sable barvy

 - může se vyskytnout sable merle (s černým pigmentem), hnědá sable merle (s hnědým pigmentem), modrá sable merle, lila sable merle 

POZOR!! - melírování v sable barvě není však dobře vidět (někdy není patrné vůbec), proto není vhodné spojení dvou jedinců (sable x merle, nebo sable x sable).

 

EE-RED MERLE - nepravidelné zředění (melírování) australské červené barvy (ee-red barvy)

- může tak vzniknout černá ee-red merle, hnědá ee-red merle, modrá ee-red merle, lila ee-red merle

POZOR !! - melírování v ee-red barvě není vidět, z tohoto důvodu se jedná o nežádoucí barvu pro využití v chovu, aby nemohlo dojít ke spojené merle x merle. V chovu by se neměli použít jedinci ee-red barvy, pokud mají jednoho z rodičů merle zbarvení.

 

Stejně jako všechny barvy je možné nepravidelné zředění (merle) i u barev saddle pattern, atd..

 

ukázky možností genu merle

 

 

BLUE MERLE

nepravidelné zředění (melírování) černé barvy

SLATE MERLE

nepravidelné zředění (melírování) modré barvy

 

 

 

 

   

RED MERLE

nepravidelné zředění (melírování) hnědé barvy

LILA MERLE

nepravidelné zředění (melírování) lila barvy

 

 

 

 

 

   

SABLE MERLE (s černým pigmentem)

nepravidelné zředění (melírování) černé sable

SADDLE PATTERNED MERLE (s černým pigmentem)

nepravidelné zředění (melírování) černé saddle pattern

 

 

Ke všem barevným variantám se může přidávat také PÁLENÍ - jedná se o znaky, objevující se většinou u obočí, na lících, na tlapkách, pod ocasem - pálení může částečně překrýt bílá barva - je tedy více vidět  u tmavších jedinců, než u jedinců s velkými bílými znaky. Pálení může být v odstínech od sytě mahagonové, přes světle hnědou až po stříbřitou.

Při spojení dvou jedinců s pálením se vždy rodí štěňata pouze s pálením.

Pálení se může vyskytnout u všech barevných variant, vzniká pak např. černobílá s pálením (označovaná jako trikolor), hnědobílá s pálením, modrobílá s pálením, lilabílá s pálením, blue merle s pálením, red merle s pálením, atd... Pálení může být skutečně u všech variant - klidně i u EE-RED, jen tato skutečnost není vidět, geneticky (při předávání potomkům) se však tento jedinec chová jako vlastník všech těchto genů - tedy i jako trikolor.

 

některé z možností zbarvení s pálením

černobílá s pálením hnědobílá s pálením blue-merle s pálením red-merle s pálením lilabílá s pálením

 


Občas se může objevit zbarvení, které se řadí mezi určité mezitypy:

 

např. SEAL-WHITE - v překladu tulení-bílá - jedná se barvu, která nejvíce připomíná černou, ovšem mívá nádech do hnědé, se světlejší až světlou podsadou. Někdo ji přirovnává k barvě "divokého králíka". Přesný genetický podklad barvy není znám, objevuje občas ve vrzích, kde se v genech táhne černá a zředění, občas se však vyskytne ve vrzích černých, hnědých a sable psů. V dospělosti vypadá jako "nečistá" černá, s určitým nádechem do hnědé či modré. Opět tato barva může mít navíc pálení, být nepravidelně (merle) zředěná do seal-white merle...

 

stejně tak relativně neznámou barvou u border collií je žíhání:

 

ŽÍHANÁ ("BRINGLE") - není jasné, jak se tato barva u border collií vyskytla, není znám ani původ, ani její provázanost s určitou barvou.

 

v bílé barvě často vidíme tečkování - od pár teček až po výrazné tečkování. Až po střední rozsah se tečkování nijak neoznačuje, nicméně pokud je jeho rozsah hodně významný, mluvíme o něm jako o tečkování = ticking, nejčastěji se zapisuje za původní barvu navíc slovem MOTTLED - např.černobílá mottled, nebo hnědobílá mottled. Tečkování se může objevit v jakékoliv barevné variantě.

 

- drobná ukázka možností mottled

černobílá mottled černobílá s pálením mottled

 

 

Některé barvy jsou jasně dominantní, některé zase čistě recesivní - pro narození určité barvy je často zapotřebí vlohy od obou rodičů. Jednomu spojení bychom se měli vyvarovat - a z hlediska FCI je i zakázáno: a to spojení dvou merle rodičů (je jedno jakého barevného základu, prostě jakákoliv merle by se neměla křížit s jinou merle). Dochází pak k "efektu" zvanému DOUBLE MERLE (u cca 1/4 vrhu), kterou často postihují těžké dědičné defekty - slepota, hluchota, slabý imunitní systém. Postižení nejsou vždy všichni jedinci double merle, ale většina z nich. Double merle je v drtivé většině s velkou převahou bílé barvy, v případě postižení očí je tvar očí menší než u normálních jedinců. Ovšem pozor - ne každý merle jedinec, který má hodně bílé barvy je double merle! Občas se může narodit hodně bílý merle jedinec i z normálního spojení merle x základní barva - tito jedinci nejsou nijak postiženi. Jedná se o zdravé psy a pouze se dále nevyužívají v chovu.

 

Může se vyskytnout jedinec s převahou bílé barvy, nebo i téměř bílý, který však není na merle základu. Také se nejedná o double merle. Tito jedinci nebývají postižení slepotou, ani slabším imunitním systémem. Border collie s převahou bílé barvy mohou být skvělými pracovními či sportovními psy, nebo výbornými psy do sportovních rodin, nejsou však zařazováni do chovu. Jejich barva se označuje shodně, občas se v názvu prohodí - např.bílo-černá, bílo-hnědá atd.

bílo-černá bílo-černá

 

 

Ani tento článek nedokáže popsat všechny možné barevné varianty. Vzhledem k tomu, že se kříží dohromady BC všech různých barev a odstínů, vznikají občas i barvy, které jsou vždy "někde mezi" a těžko je lze pak zařadit mezi výše vypsané možnosti. Často základ barvy pomůže odhalit až genetický test. Navíc když k různorodosti barev přidáme i možnost typu středně dlouhé nebo krátké srsti, dojdeme k desítkám různých variant. Důležité je si však uvědomit, že ačkoliv vám se například líbí hnědé border collie, někomu jinému do oka padly třeba sable. Žádná z barev není horší nebo lepší, všechny jsou si rovny. Ovčákům byla vždy barva jedno, hlavně že pes skvěle pásl - nezajímala je barva srsti nebo očí.

Nicméně stále je potřeba se v chovu řídit zdravým rozumem a nedělat rozdíly mezi barevnými variantami - nic není senzace, a podle mne by barva štěněte neměla ovlivňovat jeho cenu. Nicméně je to pouze můj názor...

 

autor: Nikol Hanačíková

Black Chevers border collies